KAMPANIA “SERCE KOBIETY”

KAMPANIA "SERCE KOBIETY"

W dniu 29 września 2022 roku – w obchody Światowego Dnia Serca – rusza druga edycja kampanii społecznej pn. “SERCE KOBIETY”. Kampania jest projektem Urzędu Marszałkowskiego,  Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej oraz Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.  Celem kampanii jest zwiększenie świadomości kobiet w okresie pomenopauzalnym o chorobach sercowo-naczyniowych, jako „zabójcy” nr 1 wśród kobiet w tym okresie życia.

Choroby serca dosięgają kobiet zazwyczaj 10 lat później niż mężczyzn. Wynika to z faktu, że do momentu pojawienia się menopauzy, kobiety są chronione przez estrogeny. – Niestety, po tym czasie to właśnie schorzenia związane z układem krążenia stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla ich życia – tłumaczy dr hab. Joanna Jaroch, ordynator Oddziału Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka.

W ramach kampanii „Serce kobiety” zachęcamy kobiety w wieku powyżej 55 lat do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wczesnego uchwycenia czynników ryzyka miażdżycy oraz wykrycia pierwszych symptomów chorób układu krążenia. Liderem działań jest szpital im. Marciniaka. Kampania organizowana jest przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ambasadorką naszej akcji jest aktorka Kinga Preis.

KAMPANIA “Serce kobiety2”

W Światowym Dniu Serca startujemy z 2 edycją kampanii społecznej „Serce kobiety”.

W kampanii zachęcamy panie w wieku powyżej 55 lat do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wczesnego wychwycenia czynników ryzyka miażdżycy oraz wykrycia pierwszych symptomów chorób układu krążenia.

Jak to zrobić?

Rozwój miażdżycy można zahamować!
Jak podkreślają kardiolodzy wystarczy raz w roku wykonać podstawowe badania:

 • zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi
 • sprawdzić poziomu glukozy
 • sprawdzić poziom cholesterolu


Czynniki ryzyka

Pamiętajmy, że aż 80% procent kobiet w średnim wieku ma co najmniej 1 klasyczny czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Po 55. roku życia dochodzi do ich rozwoju.

Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzycę,
 • otyłość,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • palenie papierosów

 

Istnieją też czynniki mniej typowe takie jak:

 • choroby autoimmunologiczne
 • przyjmowanie leków antyestrogenowych
 • cukrzyca ciążowa
 • depresja

 

Objawy

Ważne jest uchwycenie pierwszych czynników ryzyka oraz pierwszych objawów chorób odmiażdżycowych – takich jak choroba wieńcowa.

U kobiet najczęściej mogą wystąpić:

 • duszności
 • ogólne osłabienie
 • dolegliwości sugerujące chorobę przewodu pokarmowego

 

Profilaktyka jest prosta!

Skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40+ lub udaj się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne. Z wynikami badań zgłoś się do lekarza rodzinnego lub lekarza kardiologa celem oceny czynników ryzyka miażdżycy i rozważenia włączenia leczenia.

Jak skorzystać z badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus

Każdy Polak powyżej 40 roku życia może skorzystać jednorazowo z dostępu do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Skierowanie możesz uzyskać:

 • Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl
  a) Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl
  b) Wypełnij ankietę Profilaktyka 40 Plus
  c) Po jej uzupełnieniu wygeneruj e-skierowanie na pakiet badań*
  d) Zgłoś się na badania w placówce, która realizuje program
  e) Wyniki badań otrzymasz w placówce, w której zrobiłeś badania
  *generowanie badania przez system trwa do 2 dni roboczych
 • Za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22/735 39 53
 • Wypełniając ankietę do programu w CM Dobrzyńska (pok. 431 IV piętro) lub  dzwoniąc pod numer 507601945 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00

 

Program 40 plus – Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Dobrzyńska (dobrzynska.wroc.pl)

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system. Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego. Miejsca, w których realizowane są e-skierowania można sprawdzić tutaj:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus

NAGRODA DLA „SERCA KOBIETY”

Nasza dolnośląska kampania jest pierwszą w Polsce akcją o chorobach serca kobiet skierowaną do pań po 50. roku życia. Tym bardziej miło nam poinformować, że 1 edycja kampanii “Serce kobiety” zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie “Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2021”, którego honorowymi patronami są Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Nasza kampanię – spośród ponad 100 projektów – oceniło najwyżej grono specjalistów ochrony zdrowia, m.in. szefowie najważniejszych szpitali w Polsce, lekarze oraz dziennikarze.

Masz pytania? Napisz:

serce.kobiety@szpital-marciniak.wroclaw.pl

http://www.szpital-marciniak.wroclaw.pl/sercekobiety/

Dokumenty do pobrania

Masz dodatkowe pytania?
Chcesz się zarejestrować?
Skontaktuj się z nami !

Skip to content
Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Youtube