Pobierz aplikację na smartfona
Chcesz zostać naszym Pacjentem ?
Nie wiesz jak to zrobić ?
To proste !!!
Złóż deklarację wyboru.
PRZYJMUJEMY RÓWNIEŻ STUDENTÓW !!!
OPIEKA KOORDYNOWANA W CENTRUM MEDYCZNYM DOBRZYŃSKA
Informujemy, że Centrum Medyczne Dobrzyńska realizuje program opieki koordynowanej.
Numery dedykowane programowi: 71/77 47 745; 501 465 831
Opieka koordynowana realizowana w zakresie:
kardiologia, endokrynologia, pulmonologia i diabetologia.
Czeka tu na Państwa doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek oraz położnych środowiskowych.
Deklaracje można składać w rejestracji na parterze, wysyłać tradycyjną pocztą (nie przyjmujemy skanów) lub złożyć poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie www.pacjent.gov.pl
PAMIĘTAJ ! komplet deklaracji stanowią:
- dla kobiet: lekarz, pielęgniarka, położna
- dla mężczyzn: lekarz, pielęgniarka
- dla dzieci: lekarz, pielęgniarka i położna w przypadku dziewczynek (chłopcy tylko do 2 m-ca potrzebują deklarację położnej)
Uzupełniając druk deklaracji należy wpisać imię i nazwisko personelu medycznego. Dla ułatwienia podajemy nazwiska, spośród których należy wybrać po jednym lekarzu, pielęgniarce czy położnej.
Lekarze
LEKARZE RODZINNI
lek. Anna Szymczak
lek. Maria Kuliga
lek. Jadwiga Cyba-Flont
PEDIATRZY
lek. Anna Sulima
PIELĘGNIARKI ŚRODOWISKOWE
mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego Barbara Włodarczyk
POŁOŻNE
mgr położnictwa Małgorzata Pawliszko
Rejestracja: 71 77 47 700 – czynna w godzinach 7:00 – 18:00
Lekarze rodzinni (POZ) przyjmują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00
WAŻNE!
Świadczenia POZ udzielane są ubezpieczonym, którzy dokonali wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji wyboru, a także uczniom objętym opieką pielęgniarki szkolnej. Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo wyboru lekarza, a także pielęgniarki i położnej POZ w poradniach mających podpisaną umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ.
Ubezpieczony może wybrać tylko jednego lekarza, jedną pielęgniarkę i jedną położną POZ. Przy wyborze nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba zatem korzystać z usług placówki medycznej położonej najbliżej miejsca zamieszkania.
Wybór lekarza, pielęgniarki, położnej POZ może mieć miejsce nie częściej niż dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku każdej kolejnej zmiany pacjent jest zobowiązany do dokonania opłaty w wysokości 80 zł.
Ubezpieczeni nie wnoszą opłat gdy zmiana wymuszona jest czynnikami od nich niezależnymi:
- zmiana miejsca zamieszkania
- zaprzestanie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego świadczeniodawcę, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej u wybranego świadczeniodawcy
- osiągnięcie 18. roku życia przez świadczeniobiorcę, gdy lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej jest lekarz posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii
- z innych przyczyn powstałych po stronie świadczeniodawcy
Świadczeniobiorca może wybrać lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub położną podstawowej opieki zdrowotnej u tego samego świadczeniodawcy, u różnych świadczeniodawców albo będących świadczeniodawcami (art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r.
o podstawowej opiece zdrowotnej).
Zmieniając lekarza, pielęgniarkę czy położną POZ, należy pamiętać o przekazaniu swojej dokumentacji medycznej nowemu świadczeniodawcy. Zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek udostępnić pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej dokumentację medyczną w postaci kopii, odpisu lub wyciągu.
Placówki POZ działają od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Porady udzielane są w ambulatorium lub – w przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi – w trakcie wizyt domowych zgodnie z harmonogramem pracy poradni.
Pacjent może rejestrować się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osób trzecich.
W przypadkach uzasadnionych medycznie świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia. W schorzeniach przewlekłych, w przypadkach stanowiących kontynuację leczenia oraz w sytuacjach, gdy wizyta w poradni nie jest podyktowana koniecznością uzyskania pomocy medycznej (np. wynika z potrzeby powtórzenia leków), świadczenia udzielane są w terminie uzgodnionym z pacjentem.
W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas pobytu poza miejscem zamieszkania (np. na urlopie, w delegacji lub podczas wizyty u rodziny), ubezpieczony ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego (niż wybrany w deklaracji) świadczeniodawcy POZ mającego podpisaną umowę z NFZ.
Zakres opieki sprawowanej przez lekarza
Pacjentom, którzy złożyli deklarację wyboru lekarza POZ, przysługują m.in.:
- badania i porady lekarskie,
- bezpłatne badania diagnostyczne – decyzję o skierowaniu pacjenta na badania podejmuje lekarz.
Lekarz POZ zobowiązany jest zlecać badania diagnostyczne, które znajdują się w jego kompetencjach, o ile są mu one niezbędne do postawienia diagnozy i leczenia pacjenta. Zlecone badania diagnostyczne pacjenci mogą wykonać bezpłatnie, na podstawie skierowania, jedynie w pracowni lub laboratorium wskazanym przez lekarza POZ.
Lekarz POZ może wystawić skierowanie na kolonoskopię i gastroskopię. Pacjenci, którzy uzyskają skierowanie na te badania, mogą wybrać dowolna placówkę medyczną wykonującą badania i posiadającą umowę z NFZ. - obowiązkowe szczepienia ochronne,
- transport sanitarny – w razie konieczności przewiezienia pacjenta ( z dysfunkcją narządu ruchu) do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badanie diagnostyczne,
- skierowania do poradni specjalistycznej lub na leczenie szpitalne.
Lekarz POZ, kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych potwierdzających wstępne rozpoznanie. - skierowania na leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe w placówkach działających w oparciu o umowę z NFZ. Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne traci ważność, gdy nie zostanie zarejestrowane w placówce realizującej świadczenia rehabilitacyjne w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz, wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, zobowiązany jest dołączyć do niego wyniki następujących badań: badanie ogólne moczu, morfologia krwi, OB, RTG klatki piersiowej oraz EKG (po 60. roku życia oraz w przypadku występowania choroby układu krążenia). Badania te pacjenci wykonują bezpłatnie, na podstawie skierowania, w pracowni lub laboratorium wskazanym przez lekarza kierującego
- zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta. W gabinecie zabiegowym wykonywane są zabiegi oraz procedury
pozostające w kompetencjach lekarza POZ i wymagające jego udziału, związane bezpośrednio z udzielaną poradą lekarską. W sytuacji uzasadnionej stanem zdrowia pacjenta, zabiegi mogą być wykonywane także w domu pacjenta. Jeśli jakieś zlecenie ma wykonać pielęgniarka, lekarz wydaje skierowanie do tej pielęgniarki, do której pacjent jest zadeklarowany. - skierowania do opieki długoterminowej,
- zlecenia na zakup niektórych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
- recepty na leki.
Lekarz POZ może wystawić receptę również na leki zalecone przez innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (np. specjalistę), o ile posiada pisemną informację od tego lekarza dotyczącą rozpoznania choroby pacjenta i zalecanej farmakoterapii. - orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie ubezpieczonego (jeżeli są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli są wydawane dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego).
Zakres opieki sprawowanej przez pielęgniarkę i położną
Pielęgniarka POZ sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej pacjentami. Realizuje (zgodnie z obowiązującym zakresem zadań) zlecenia na zabiegi i procedury medyczne wydane przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego.
Położna POZ sprawuje pielęgnacyjną opiekę położniczo-ginekologiczno-neonatologiczną nad kobietami i dziećmi (chłopcami) do 2. miesiąca życia.
Opieka pielęgniarska i położnicza nad ubezpieczonymi realizowana jest w ambulatorium oraz w miejscu zamieszkania pacjenta. Opieka ta odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W uzasadnionych medycznie przypadkach świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia, w pozostałych przypadkach – w terminie uzgodnionym z pacjentem.
Nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska
Po godzinach pracy placówek POZ usługi medyczne zapewniane są w formie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy korzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia.
Świadczenia te udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 18-8 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną realizują:
- Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka,
Wrocław, ul. Fieldorfa 5, 71 306 42 22 - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
ul. Kamieńskiego 73a, 71 32 70 536 - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego,
Wrocław, ul. Koszarowa 5, 71 395 76 07 - Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza,
Wrocław ul. Warszawska 2, 71 37 74 116, 71 37 74 117, 71 37 74 118, 71 37 74 119